Služby mesta Piešťany
Valová 1919/44
921 01 Piešťany
Vážení občania, od 19.11.2024 (utorok) do 28.11.2024 (štvrtok) bude WC na trhovisku "CENTRUM" mimo prevádzky z dôvodu umiestňovania nového sanitárneho WC.
Za pochopenie ďakujeme.
Je vyznačený aj na Frauenfeldovom pláne z roku 1824. Je však oveľa starší. Boli na ňom pochovaní katolíci aj evanjelici. Boli tu pochovaní obyvatelia Piešťan – pôvodne kúpeľnej časti Teplice, ktorá mala charakter malého mestečka.
Cintorín bol pôvodne ohradený murovanou ohradou – múrom a vstupovalo sa doň monumentálnou bránou. Náhrobky na cintoríne boli z 19. a 20. storočia a boli z prírodných materiálov (pieskovec, žula, mramor) ale i z liatiny, umelého kameňa alebo terazza. Cintorín bol zrušený v roku 1976. Na cintoríne sa pochovávalo ešte v prvej polovici 20. storočia a pochovávalo sa tu ešte aj v 60. rokoch 20. storočia. V minulosti bol cintorín mimo zastavanej oblasti – na okraji Teplíc, resp. medzi Teplicami a tzv. Starými Piešťanmi. Po zrušení cintorína boli niektorí pochovaní exhumovaní a sú dnes pochovaní na cintoríne na Bratislavskej ceste.
Z významných ľudí tu boli pochovaní napr. Winterovci (Ľudovít Winter a jeho manželka, Imrich Winter, doktor dr. František E. Scherer a i). Na cintoríne stála malá pohrebná kaplnka s vežou. Neďaleko nej boli v jednej časti cintoríne pochovaní aj vojaci z obdobia 1. svetovej vojny, ktorí zomreli počas liečby v piešťanských kúpeľoch. Hroby mali jednotnú úpravu – rovnaké náhrobky. Na každom bola kovová tabuľka s menom pochovaného. V tejto časti cintorína stál aj ústredný pamätník tu pochovaným vojakom s nápisom „Obetiam svetovej vojny 1914 – 1918“ pričom hlavný motív na pamätníku – zrejme cisárska orlica a erb – bol už v roku 1975 zničený (zrejme bol odstránený dávnejšie). Aj tieto hroby, resp. aj títo pochovaní boli exhumovaní a pochovaní na cintoríne na Bratislavskej ceste.
Po zrušení boli odstránené náhrobky a nadzemné časti hrobov a cintorín bol upravený na park. Z pôvodného cintorína je zachovaná časť múru s veľkým kamenným krížom.
V súčasnosti je malá časť cintorína zastavaná – na jeho ploche stojí časť telocvične gymnázia a súkromné domy (dom rodiny Moravcovej). Väčšina cintorína dnes slúži ako park a v ňom je umiestených niekoľko plastík a jeden pamätník.
© PhDr. Vladimír Krupa
Spracovateľ: PhDr. Vladimír Krupa