Navigácia

Výber jazyka

  • sk
  • en

Obsah

Použitie posypového materiálu Solmag S v Piešťanoch v zime 2018/2019

Typ: ostatné
Solmag S je ekologický posypový materiál na báze chloridu horečnatého (MgCL2). Je to tuhá látka v tvare šupiniek, ktorá sa používa v praxi v podobe solanky, t.j. v podobe vodného roztoku. Solmag S je netoxický, nepredstavuje riziko pre vodné organizmy, do okolia uvoľňuje menej chloridov ako klasická posypová soľ (NaCl), je vhodný na údržbu ciest v chránených oblastiach a oblastiach vodných zdrojov. Prípravu roztoku s potrebnou koncentráciou zabezpečuje miešacie zariadenie.

Keďže chlorid horečnatý je hygroskopický, roztok sa môže aplikovať na cesty skôr ako príde silná snehová búrka alebo mrznúci dážď. Jeho použitie v kombinácii s kamennou drťou ešte zvýši jeho účinky. Solmag je účinný až do teploty -34 °C a v porovnaní s ostatnými soľami má podstatne vyššiu rýchlosť roztápania.

Územie intravilánu mesta Piešťany sa nachádza v ochrannom pásme I. a II. stupňa prírodných liečivých zdrojov a vzťahujú sa naň ustanovenia zákona č. 538/2005 Z. z. o prírodných liečivých vodách, prírodných liečivých kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V ochrannom pásme I. stupňa (napr. mestský park, centrum mesta) je možné použiť pri zimnej údržbe iba kamennú drť. V ochrannom pásme II. stupňa je v zmysle odporúčania Inšpektorátu kúpeľov a žriediel MZ SR možné použiť okrem kamennej drte i výrobok pod názvom SOLMAG S. Takže Solmag budeme používať len v II. ochrannom pásme.

Služby mesta Piešťany majú zakúpené miešacie zariadenie. V súčasnosti prebiehajú práce na jeho sprevádzkovaní v priestoroch SMP. Postupne prebieha úprava techniky (posypové vozy) na systém použitia solanky. K termínu začiatku zimnej údržby 2018/2019 v meste Piešťany bude technika pripravená.

Použitie soľného roztoku v Piešťanoch je novinka. Je to nová vec i pre pracovníkov SMP. Zimné obdobie 2018/2019 bude skúšobné obdobie, kedy sa s použitím solmagu budeme zoznamovať a skúšať jeho účinky. Podrobnosti o zabezpečení zimnej údržby sú uvedené v dokumente pod názvom Program zimnej údržby mestských komunikácií v Piešťanoch, ktorý je každoročne vydávaný SMP a zverejnený je na našej web stránke www.sluzbymesta.sk.

Výhodnosť použitia tejto ekologickej soli v uliciach Piešťan vidíme najmä v znížení nebezpečia tvorby poľadovice a zľadovatených plôch či už na chodníkoch alebo vozovkách.

Foto 1

Foto 2


Vytvorené: 9. 10. 2018
Posledná aktualizácia: 9. 10. 2018 08:36
Autor: Správce Webu